Stresle Nasıl Başa Çıkılır?

Stresle Nasıl Başa Çıkılır?
6 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 187 kez okundu.

Kadınların Stresle Başa Çıkma Yöntemleri

İnsan hayatında sık görülen hastalıkların büyük kısmı stres kaynaklıdır.

Okul hayatından tutunda, çalışma ve aile hayatına kadar her aşama strese neden olur.

Özellikle yaptığı işte titiz davranan insanların, zamanla stres küpü gibi yaşaması kaçınılmazdır.

Oysa yoğun stresin zamanla tüm organları etkilediği ve vücut işleyişini bozduğu bilinmektedir.

Günümüzde sıkça görülen panik atak ve tükenmişlik sendromu, stresin zamanla artması ve vücudun sorunlar ile başa çıkmaması olarak tanımlanabilir.

‘’Stresten nasıl kurtulabilirim’’ sorusuna verilebilecek en kestirme yanıt ise yaşam şeklinde ufak bazı değişiklikler yapmak ve kalan küçük oranda stresi lehinize çevirmektir.

Bilimsel araştırma yapan birçok profesör, fazlaya kaçmamak şartı ile hafif oranda stresin insanı çok daha güçlü kılacağını savunmaktadır. Stres kontrolü için;

  • Aşırı stres anında; elleri yumruk olacak vaziyette sıkmak ve stres kontrolü sağlayan beynin sol tarafını çalıştırmak gerekir. Çünkü beynin sol bölgesi analitik düşünme, mantıklı kararlar alma bölgesidir. Kısa süre içinde sakinleşmek için, beynin sol bölgesini aktif hale getirmek gerekir.
  • Stresten kurtulmak için, kendinizi daha güçlü hissettiren bir ifade takının. Yüz ifadesindeki ciddiyet, beyni ve tüm bedeni kandırmanıza neden olur. Testosteron hormonunu çalıştırarak, özgüveni aktif hale getirmek için, ayna karşısına geçip kendinizi daha güçlü hissettiren bir poz verin. Yani kısa süreliğine de olsa süper kahraman Mario tavrı takının.
  • Aşırı stres anında, nefes egzersizleri yapmak oldukça faydalıdır. Tüm bedeni rahatlatan nefes egzersizleri, kasların gevşemesini sağlar. Stres ile sıkça karıştırılan heyecan anında da nefes egzersizleri işinize yarayacaktır. Yavaş ve derin 5 nefes al, bekle ve 5 nefes ver. Stres ve heyecan anında oluşan hızlı kalp ritmi, bu egzersizler sonrasında normale döner. Nefes egzersizleri ile yapılan ve kasları çalıştıran Yoga egzersizlerini düzenli olarak yapmak, yoğun yaşanan stresle başa çıkma şansı yaratır.
  • Beyni kandırmak için, stresliyim yerine heyecanlıyım deyin ve kendinizi inandırın. Stres olumsuz, heyecan ise olumlu bir histir. Olumsuz düşünce, fark etmeden olumsuz davranışları getirir. Beyninizi kandırarak heyecanlıyım şeklinde düşünmeniz ise enerjinizi yükseltecek, davranışlarınızı daha kolay şekilde kontrol etme şansı verecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git