Egzama Tedavisi – Dermatit Tedavisi

Egzama Tedavisi – Dermatit Tedavisi
15 Eylül 2018 tarihinde eklendi, 328 kez okundu.

Dudak Egzaması Nedenleri ve Tedavisi

Dudaktaki egzama özellikle kuru, soğuk kış aylarında yaygındır. Ayrıca dudak dermatiti veya ekzematöz cheilitis olarak da adlandırılır, bu, alevlenebilen ve dudakların üzerinde veya etrafında kaşıntılı döküntülere veya ağrılı kabarcıklara yol açabilen enflamatuar bir cilt rahatsızlığıdır.

Ortaya çıkan acı ve görünüm nedeniyle özellikle tahriş edici olabilir, fakat bunun sebebini anlamak oldukça zor olabilir.

Dudak dermatiti, mevcut bir cilt durumundan, hava veya ruj gibi çevresel tahrişlerden ve gıda veya ürün bileşenlerine alerjiden kaynaklanabilir.

Neyse ki, dudaklarınızdaki egzama tedavi edilebilir, böylece daha iyi bir yaşam kalitesinin tadını çıkarabilir ve bol bol öpücük verebilirsiniz (eğer isterseniz).

Dudaklarda Egzama Nedenleri

Kuru dudaklara yol açan hem iç hem de dış nedenler vardır.

Dudak dermatiti riskinizi artıran doğal olarak kuru veya irritabl bir cilde sahip olabilirsiniz. Öte yandan, sık sık donma ve çatlamalara ve sonunda dudaklarda egzamaya neden olan soğuk ve kuru sıcaklıklara maruz kalabilirsiniz.

Nedenler, önleme ve tedavi yöntemlerinin belirlenmesine yardımcı olabilir ve bu nedenle doğru bir şekilde tanımlanmalıdır.

Dudak Egzaması Tedavisi

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, dudakların etrafında kuruluğun en rahatsız edici kısmı semptomlardır. Neyse ki, çoğu insan için, tedavi etmek oldukça kolaydır.

Sadece bölgedeki nemi dengeleyin ve koruyun. Tahriş edici olmayan losyonlar, dudak balsamları ve nemlendiriciler, dış etkilerden korunmaya yardımcı olabilir ve kuru, çatlamış ve ağrılı dudakların onarılmasına yardımcı olabilir.

Duş yapıldıktan veya yüz yıkandıktan sonra doğrudan nemlendirici uygulayarak biraz ek destek alabilirsiniz.

Bunu yapmak, iyileşme sürecine yardımcı olmak ve rahatlama sağlamak için nemi dudaklara kilitleyecektir, ancak bu tür ürünleri yeniden uygulama için yanınızda bulundurmanız da önemlidir.

Dudaklarınız iltihaplı ve şişmişse, hidrokortizon içeren bir dudak kremi kullanmak bunu hafifletmeye yardımcı olabilir.

Aşırı inflamasyon fark ederseniz ve çok rahatsız edici bir sorun varsa, ileri tedavi seçenekleri hakkında konuşmak için doktorunuzu ziyaret edin.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git